fallback

Българските въглищни електроцентрали са най-нерентабилните в Европа

Нивото на рентабилност остава високо в развиващите се икономики, които се нуждаят от евтина енергия

20:11 | 19.05.20 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Българските електроцентрали, които генерират електроенергия чрез въглища, са най-нерентабилните в Европа заедно със съоръженията в Румъния, сочи проучване на мозъчния тръст Carbon Tracker.

Само за 2019 г. ТЕЦ „Марица изток 2“ отчете загуба в размер на 202 млн. лв, като по този начин общата натрупана загуба достига 821,4 млн. лв. В същото време се увеличават и задълженията на електроцентралата – с над 250 млн. лв до 1,57 млрд. лв.

Carbon Tracker използва финансови модели на ниво активи, за да анализира експлоатацията на въглищните централи по света.

Средното ниво на рентабилност на българските и румънските въглищни електроцентрали за 2019 г. доближава минус 30 долара за мегаватчас, докато стойността за Европейския съюз (ЕС) е минус 8 долара за мегаватчас.

Общият оперативен капацитет на въглищните мощности в блока за изминалата година е 149 гигавата, като 62% от съоръженията се сблъскат с отрицателен паричен поток.

Във Великобритания, която наскоро успя да се похвали с първи цял месец без генериране на електроенергия от въглища, рентабилността на електроцентралите, ползващи твърди изкопаеми горива, достига минус 28 долара за мегаватчас. За Германия този показател е минус 9 долара за мегаватчас. Най-силната европейска икономика продължава да разисква въпроса с постепенното прекратяване на въглищните електроцентрали до 2038 г., което се разминава с целта за изключване на въглеродните емисии от националния енергиен микс до 2030 г.

В Полша, която е един от най-големите привърженици на въглищната енергия, рентабилността на нейните електроцентрали достига 11 долара за мегаватчас. Страната разчита на въглищата за производство на повече от 70% от електроенергията, като тя е единствената членка на ЕС, която не иска да спази срока на блока за зануляване на въглеродните емисии до средата на века.

Полската държавна енергийна компания PGE произвежда около 40% от електроенергията в страната. Въпреки че крайният срок за премахване на въглищата, определен от нейния изпълнителен директор Войтех Дабровски, не се вписва в контекста на смелите планове за климата на ЕС, той все още е по-амбициозен от прогнозите на правителството, според които въглищата ще продължат да играят важна роля в националния енергиен микс, като през 2040 г. те ще представляват 25% от него.

coal1

В съседна Чехия положението изглежда значително по-мрачно. Там 99% от въглищните мощности регистрират отрицателни парични потоци, като рентабилността на съоръженията възлиза на минус 22 долара за мегаватчас.

Carbon Tracker анализира данните и от останалите големи икономики по света.

В САЩ, където общият оперативен капацитет на въглищата достига 254 гигавата, средната рентабилност на съоръженията достига 4 долара за мегаватчас, а 22% от централите са изправени пред отрицателни парични потоци.

Въглищните мощности, свързани към мрежата, която се регулира от Northeast Power Coordinating Council, отчитат рентабилност от минус 31 долара за мегаватчас, като всички се сблъскват с отрицателни парични потоци.

coal2

Съоръженията към мрежата, регулирана от Western Electricity Coordinating Council, отчитат най-високи стойности на показателя – 9 долара за мегаватчас, като само 10% от тях регистрират отрицателни парични потоци.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:20 | 14.09.22 г.
fallback